Jquery UI Dersleri

Merhaba, üzerinde çalıştığım bir proje için Jquery UI kütüphanesini mecburi olarak kullanmak zorunda kaldım. Ben back-end  işlerini yaptığım için front-end kütüphaneleri ile ilgilenmemekte son derece haklıyım ama işin içine girince Jquery UI ın gayet kullanışı ve eğlenceli bir kütüphane olduğunun farkına varıp bir hevese kapılıp baya bişiyler öğrendim. Önceden kütüphane hakkında temel bilgim vardı ancak şimdiye kadar pek ihtiyaç duymadığım için öğreneyim diye pek çabalamamıştım. Projeyi yetiştirmek için kısa bir süre araştırma yapıp kütüphane hakkında detaylı bir bilgi sahibi olduktan sonra kütüphaneye ait bilmediğim bir çok şey olduğunu fark ettim  🙂  Durum şu ki Jquery UI kütüphanesi ile ilgili Türkçe kaynak bulmak bi hayli zor. Bende İngilizce kaynakları okuyarak bişiyler öğrendim. Hazır öğrenmişken şunları unutmadan blog a yazayım dedim. Bidaha ne zaman ihtiyacacım olur bilemiyorum.

Kütüphaneyi detaylıca anlatacağım için tek makaleye sığmayacak. Parçalara ayırıp öyle anlatsam daha doğru olur diye düşünüyorum. İlerleyen günlerde belki video da çekerim.

Tam olarak nedir?

Daha önceleri Jquery kütüphanesini mutlaka duymuşsunuzdur. Duymadıysanız şöyle söyleyelim. Jquery kütüphanesini DOM manipülasyonu için kullanıyorduk ve Jquery bir javascript kütüphanesiydi. Jquery UI ise Jquery nin kullanıcı arayüzü geliştirmek için tasarlanmış bir alt kütüphanesidir. Jquery UI,  Jquery ile birlikte çalışır.

Neler yapılır?

Dom nesnelerini sürükleme-bırakma, sıralama, yeniden boyutlandırma gibi işlemler yapılır ve bu işlemler Jquery UI için çok basit olmakta birlikte sayfaya müthiş bir interaksiyon katar. Daha farklı işlemlerde yapılabilir ancak makale serisi boyunca sadece interaksiyon kısımlarını anlatacağım.

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: