PHP ile Console Uygulaması Geliştirme

Eğer Laravel, Phalcon gibi frameworkları kullanmışsanız bu frameworklerde Console ile bir takım işlemler yapıldığını görmüşsünüzdür. Örneğin Controller, Model, View oluşturma gibi. Php ile console uygulaması yazmak oldukça basit. Mantığı ise şöyle; Console dan girilen değerler belirttiğimiz php sayfasına değişken olarak gönderiliyor. Php sayfasından da gelen değişkeni alıp işlemek kalıyor. Bu kadar basit. Biz örnek olarak console dan gönderilen değerler ile toplama, çıkarma gibi matematiksel işlemler yapacağız. Dilerseniz dosya oluşturma, silme gibi işlemlerde yapabilirsiniz. Gönderilen değerleri aldıktan sonra gerisi size kalmış. Başlayalım.

Bilgisayarınızın yerel sunucusunda (Wamp yada Xampın içinde) bir klasör oluşturun.
Örneğin ben hesap_makinesi klasörünün içinde index.php dosyasını oluşturuyorum.  Yani php dosyam şurada. C:\wamp64\www\hesap_makinesi\index.php

Daha sonra Başlat>Cmd yazarak console penceresini açıyorum.
Console pernceresinden de görüldüğü üzere ilk açılışta C:\\Users\AkinYilmaz dizininin içindeyiz. Sizde AkinYilmaz yerine kendi bilgisayarınızın adı yazıyordur.

 

C:\ ana dizinine ulaşmak için cd  ../../ komutunu veriyoruz.

 

Daha sonra Wamp’ın içinde oluşturduğumuz php sayfasına ulaşacağız. Bunun için cd wamp64/www/hesap_makinesi/ komutunu veriyoruz.

 

Klasörün içine girdikten sonra index dosyasını çalıştırıp parametre göndermek için php index.php test yazıp gönderiyoruz. Buradaki test ibaresi gönderdiğimiz parametredir. Aralarında boşluk bırakarak istediğiniz kadar parametre gönderebilirsiniz. php index.php test1 tes2 tes3 gibi.

 

Bu işlemden sonra console size herhangibir tepki vermeyecektir. Bunun sebebi index.php sayfasının içinin boş olması. Eğer bir hata veriyorsa sayfa ismini yanlış yazmış olabilirsiniz. Oluşturduğunuz .php sayfasını adı ne ise console üzerinden de o isimle çağırmanız gerekiyor. Şimdi php sayfasını herhangi bir editör ile açıp console dan gönderilen değerleri alalım. Php sayfasının içerisinde parametreleri almak için $argv değişkeni kullanılır. $argv değişkeninin değerlerin ekrana yazdıralım. $argv değerlerini dizi değişken olarak aldığı için print_r() yada var_dump() veya var_export() ile değerleri ekrana yazdırabilirsiniz.

<?php

var_dump($argv);

?>

 

Php sayfasında bu işlemi yaptıktan sonra console üzerinden tekrar php index.php test yazıp gönderelim. Bu sefer console da gönderdiğimiz değerlerin bir dizi değişken olarak geri geldiğini görebilirsiniz. Gelen dizi değişkenin 0. indisi sayfa adını 1. indisi gönderiğimiz değeri gösteriyor.

 

Şimdi php dosyası üzerinde değişiklik yapıp gelen parametreleri değişkenlere aktarıp toplama işlemi yapalım. Php sayfasının içeriğini şu şekilde değiştirelim.

<?php
if ($argv)
{
$BirinciSayi = $argv[1];
$IkinciSayi  = $argv[2];

echo $BirinciSayi + $IkinciSayi;
}
?>

Daha sonra console üzerinden php index.php 1 5 parametlerini gönderelim. Gelen cevap 6 olarak görünecektir.

php ile console uygulaması geliştirme

php ile console uygulaması geliştirme

Son olarak $argc değişkeni ile kaç tane parametre gönderildiğini saydırabilirsiniz.

<?php
var_dump($argc);
?>

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: