Yandex Kurumsal Mail Kullanımı

Merhaba, bu makalede  kurumsal şirketlerin mail ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabilecekleri bir altyapı olan Yandex Kurumsal Mail alt yapısını hakkında bilgiler verilecek olup ardından alan adına bağlı mail  adreslerinin yandex alt yapısına nasıl taşınacağı anlatılacak.

Sorun Ne?

Bilindiği üzere kurumsal şirketler, müşterileriyle, çözüm ortaklarıyla yada diğer şirketler ile olan yazışmalarını alan adına bağlı  e-pota adresleri üzerinden yaparlar. (Örn; info@firmaadi.com) Ancak durum şu ki hosting sağlayıcı firmalar bu mail  adresleri için 250 MB gibi komik bir depolama alanı tahsis ediyorlar. Haliyle bütün yazışmalarını mail adresleri üzerinden yapan şirketlere bu depolama alanı yetmiyor. Hosting firmalarının 250 MB gibi az bir alan vermelerinin nedeni ise mail adresleri için depolama alanı satarak para kazanmak istemeleri olabilir 🙂

Ne Yapılabilir?

  1. Yöntem: Hosting sağlayıcı firmadan mail adresleri için depolama alanı alınabilir ancak bu aylık/yıllık olarak ekstra ücretlendirilir.
  2. Yöntem: Alan adının mail sunucu Outlook, Gmail, Yandex gibi mail servislerin sunucularına taşınarak bu servislerden kücük bir ücret karşılığında depolama alınabilir.

Neden Yandex?

2. yöntem 1. yönteme göre daha ucuz olmakla birlikte şayet 2. yöntem içerisinden Yandex Mail tercih edilirse hiç bir ücret ödemeye gerek kalmaz. Çünkü Yandex Mail tamamen ücretsizdir. 10 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı  tahsis ediyor. Google ve Outlook bu konuda aylık olarak 4-5 dolar gibi küçük ücretler istiyorlar.

Yandex Alt Yapısına Nasıl Geçilir?

Öncelikli olarak kendinize bir Yandex hesabı açıp ardından alan adınızı doğrulumanız gerekiyor. Yeni hesap oluşturmak için bu adrese hesap oluşturduktan sonra alan adını doğrulamak için bu adrese, tıklayın. Alan adı doğrulama yapıldıktan sonra Alan Adı MX kaydının güncellenmesi işlemi kalıyor. Bütün işlemleri aşağıdaki ekran görüntülerini takip ederek yapabilirsiniz.

Yandex Kurumsal Mail Alan Adı Doğrulama
Aşağıdaki resimde ok işareti ile gösterilen alana alan adını yazın. (Not: www. olmadan yazın.)

 

Alan adı yazdıktan sonra alan adının doğrulanabilmesi için doğrulama yöntemlerinden bir tanesinin yapılması gerekiyor. Kırmızı ile işaretlediğim alanda doğruluma yöntemleri gösteriliyor. Örneğin c4ce76daf290.html adında bir sayfa oluşturup içine ea47835308d7 yazılıp hostingin ana dizinine atılarak doğrulama yapılabilir. 3 Adet doğrulama yönteminden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

 

Doğrulama işlemi yapıldıktan sonra aşağıdaki gibi görünecektir. Bundan sonraki adımda Alan Adı MX kaydının güncellemesini yapıp Kurumsal Yandex Mail i kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

MX Kaydını değişitmek üzere Hosting kontrol panelinizi açın. (CPanel, Plesk Panel, Direct Panel, ISPConfig Panel vs). DNS kayıtları bölümüne girip MX kaydınızı mx.yandex.net olarak değiştirip çıkın. Eğer hosting kontrol panelinizde DNS kayıtları diye bir bölüm yok ise  Zone Editor, Bölge Editörü gibi diğer bölümlere bakın.  Onların karıştırarak MX kayıtlarının düzenlendiği bölüme ulaşıp MX Kaydını güncelleyip çıkın. Eğer MX Kaydı yok ise yeni birtane oluşturabilirsiniz. Ben CPanel kullandığım için bu işlem aşağıdaki gibidir.

 

CPanel Anasayfasından Zone Editör’e tıklayın.

 

Eğer Paylaşımlı bir hosting değilde Vds Sunucu yada bayi paneli kullanıyorsanız burada birden fazla alan adı görünebilir. İlgili alan adının yanındaki MX Record’a tıklayın.

 

Açılan pencereden ilk alana 10 ikinci alana mx.yandex.net yazıp kaydedin.

 

Bu işlemden sonra Yandex Mail adresinizi oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz.  Örneğin info@siteadi.com gibi bir Mail oluşturun ve şu adres tıklayarak Yandex üzerinden kullanmaya başlayın. Yeni Mail adresleri oluşturmak isterseniz Kurum Yandex Sayfasını ziyaret edin.

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: